10250063_236095736594640_3151207594967654629_n.jpg

Beyaz yakalı olarak adlandırılan,vasıflı meslek sahibi, görece daha iyi koşullara sahip, kapitalizmin ”ayrıcalıklı” köleleri olan biz, statülerimizle ayrıcalıklı bir durumdayken, güvencesizlik, örgütlenme gibi kavramların ihtiyacını yakıcı bir sorun olarak görmüyorduk.

Kapitalizmin ”gelişen” teknolojisiyle birlikte, yapılan işlerin vasfının silikleştiği günümüzde, özellikle 40′ lı yaşlarına yaklaşan her beyaz yakalı gibi ben de güvencesizlik ve örgütsüzlük sorununu daha bir derinden yaşar hale geldim. Yoğun temponun, performans baskısının ve yapılan her işin artık saniye saniye ölçüldüğü iş yerlerimizde, bunun yanında bize aba altından gösterilen genç ve ucuz iş gücü tehdidi yaşamımızda adeta bir kabus olmaya başladı. Eskiden, karşılaşılan sorunlar karşısında çözüm için deneyim gerektiren işler, artık akıllı bilgisayarlar sayesinde bir tıkla ulaşılabilir ”nitelikte”.

Sermayenin, iş gücünün yaş ortalamasını düşürme eğilimi ve hatta artık lise ,üniversite öğrencilerinin bile işçileştirildiği bu sistemde, dayatmalara boyun eğme belli bir yaş eşiğine dayananlar için ”hayati bir önem” taşımakta.

Asıl kritik durum burada açığa çıkıyor; genç ve ucuz iş gücü tehditleriyle bu yaş grubundakiler dayatmalara boyun eğdirilmek isteniyor. Bu yaş grubu düşük ücretlere mahkum bırakılıyor. Çelişkili bir durum gibi görülse de genç iş gücü ister görülmekle birlikte, çalışma koşulları türlü tehditlerle en az 55 yaşında emekli olabilecek bir orta yaşlıyı sömürebilmenin en iyi yollarından sadece bir tanesi. Bu dönüşüm süreci ile birlikte örgütlenmek, insanca çalışma ve insanca yaşama talepleri de  kaçınılmaz olarak görünür hale gelmeye başlıyor.

Her gün işten atılma korkusuyla uyandığımız günler yerine, örgütlenerek mutlu günlere uyanacağımız bir dünyanın mümkün olduğuna dair inanç ise her geçen gün büyümekte.

Güvencesizliğe ve yaşamlarımıza savrulan tehditlere karşı örgütlü mücadeleyi büyütmekten başka yolumuz yok!

Yazar byadmin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir