10 Türkiye’de beyaz yakalı işçilere yönelik ampirik bilimsel çalışma sayısı son yıllarda artmış olsa da, henüz beyaz yakalıları bütünlüklü bir biçimde inceleyen  yeterli düzeyde akademik çalışmalar ortaya konmamıştır.

Ankara’da faaliyet gösteren Beyaz Yakalı İşçiler olarak, tanıştığımız, iletişime geçtiğimiz, tartıştığımız ve birlikte ürettiğimiz arkadaşlarımızın ötesinde, daha geniş bir  beyaz yakalı çalışan kitlesine ulaşmak, akademik düzeyde olmasa bile beyaz yakalıların fikir ve eğilimlerini çalışmalarımızı besleyecek ve yönlendirecek nitelikte bir anket çalışmasıyla toparlamak istedik.

Türkiye’de Gezi İsyanıyla birlikte daha da hareketlenen ve görünür hale gelen beyaz yakalı işçi mücadeleleri ve örgütlenmelerinin, henüz yolun çok başında olduğunu biliyoruz. Bu anket de bu arayışın, çabanın bir parçasıdır. Ve sadece 3 dakikanınızı ayırarak anketimizi doldurabilirsiniz.

Ben “Beyaz Yakalı İşçi” miyim?

Bu en sık karşılaştığımız sorulardan birisi. Kimi zaman “işçi” kısmı zihinlerde bir soru işareti oluştururken, kimi zaman “beyaz yaka” kavramı tartışmaya neden olabiliyor. Biz bu soruyu -en azından bu anket bağlamında- teorik bir çerçevede ele almıyoruz, bu anlamda kendisine bu soruyu soranlara cevabımız açık; eğer hayatınızı kafa emeğinizi, zihin gücünüzü satarak kazanıyorsanız; evet, beyaz yakalı işçisiniz.

Ankete erişim: beyazyakaliisciler.org/anket

Yazar byadmin