6

Köle gibi çalıştırıldığımız günlerde bir Pazartesi sabahını hatta bırak pazartesiyi bizden çalınan hafta sonlarımızı uyuyarak geçirme hayalleri kurmuşuzdur çoğu zaman. Ofisten dışarıya çıktığımızda, sokakta hayatın nasıl da devam ettiği gerçeğiyle karşılaşarak, gün ışığından kamaşmış gözlerimizle, o ofise, o koltuğa, o bilgisayarın başına bir daha geçmek istemeyiz.

Peki bir anda sana “artık işe gelme” deniyor, ne yaparsın? Tamam, ertesi sabah uyku ve güzel bir kahvaltıyla “işte hayat bu” dedikten sonra muhtemelen elimiz ayağımız birbirine dolaşır. İşsizliğin artık bir pratik olduğu bu dünyada kendimizi işle var etmemiz beklenmektedir ve hayatlarımız da buna göre şekillenmiştir. Bu durumda işsizlikle duygu dünyamızda nasıl baş ediyoruz?

“Boşuna mı Okuduk?” kitabının yazarları Tanıl Bora, Aksu Bora, Necmi Erdoğan ve İlknur Üstün Türkiye’de beyaz yakalı işsizliğinin sosyal-psikolojik yanına odaklanıyorlar. 13 Haziran’da gerçekleştirdiğimiz Okuma Atölyesinde tartıştığımız kitap, Beyaz yakalı işsizleri dinleyerek, yaşanan sınıfsal çelişkiler yanı sıra işsizlerin kendilerini ve yaşadıkları sorunları ifade ederken kullandıkları dil üzerine önemli tespitler yapıyor.

Türkiye’de eğitimli işgücünün işsizliğinin genel görünümü (son yıllardaki seyir, istatistikler, nedenler ve gelecek projeksiyonu) hakkında da konuşulacak panele okuyan okumayan, zaman zaman boşuna okumuş olan herkesi bekliyoruz.

20 Haziran Cumartesi, 15.00
Elektrik Mühendisleri Odası (Ihlamur Sok. No:10, Teras Kat)
Konuşmacılar:

Aslı Aydın (BirGün Gazetesi)
Onur Bakır (Disk Sosyal-İş Uzmanı)

Yazar byadmin